Maldiv Adaları


Dünyanın en güzel tatil ve dalış bölgelerinden biri Maldivler… Hindistan’ın güney batısında ekvator çizgisinde yer alan Maldivler kuzeyden güneye 820 km, doğudan batıya 120 km lik bir alana yayılmış %99’u su, %1’i ise karadan oluşan bir ülke. Bu dünya harikası yer, 26 adet atol ve 1190 adet sedef adasından oluşuyor.

Bizim maldivler turumuz Kasım ayında gerçekleşti. Katar havayolları ile Doha aktarmalı yaptığımız uçuşlar , aktarma beklemesi hariç yaklaşık 8,5 saat sürdü.  Male havaalanından küçük bir tekne ile yine tur teknemize transfer olduk.

Dalış grubumuz 16 kişiden oluşuyor ve biz sadece 1 kişiyi tanıyoruz, ama diğer arkadaşlar ile de kısa zamanda çok iyi arkadaş olduk. Meğer çok eğlenceli bir arkadaş gurubuna dahil olmuşuz. Teknede bir eksiğimiz olmasın diye herkes yanına sevdiği yiyecek içecekleri almış.Sabah kahvaltıları, akşam yemekleri Türkiye’yi aratmıyordu. Beyaz peynir, zeytin, rakı, hatta çayımız ve çaydanlığımız bile vardı…

Turumuz Güney Ari Atoll’u (South Ari Atoll) kapsıyordu. Ilk gün Ari Atoll’e yolculuk ve odalara yerleşme dalış rehberimiz Ali’yle tanışma ve tek dalışla geçti.

Ilk günün dalışı Paradise Island Lankan Reef ‘te oldu. Ilk dalış için manta, dev orfoz, dev böcek ve dev mürenler görmek bizi bayağı mutlu etti.

2. gün 1. Dalış: Raasdu Island Big Blue

Erken sabah dalışı yaptık. Beklentilerimizin aksine çekiçkafa köpekbalığı bize rastlamasa da, eagle ray, grey reef shark, sweetlip (baldudak) sürüleri, grouper’larla dolu rengarenk bir dalıştı.

2. gün 2. ve 3. Dalış: Madivaru

Bu dalışta manta göreceğimiz söylendi. Gerçekten de suya başımızı soktuk heryer manta doluydu. Beslenme saatlerine denk gelmiştik. Her yer dev manta kaynıyordu ve sırayla önümüzden geçip, taklalar atıp, salto yaparak dönüyorlardı. Ben elimdeki minik kameramla video cekmek için uğraşırken, Cenk de hangi birini fotoğraflayacağını şaşırdı. Şansımıza bizden kaçmıyorlar, onlardan biriymişiz gibi rahat davranıyorlardı. Kendilerine doyamadığımız için 3 dalışımızı da burada yaptık ve yine doyamadık. Bu dalış sonrasında herkes büyülenmiş gibi geziyordu teknede…

2. gün 4. Dalış: Gece Dalışı- Maya Thila

Biz boyle çılgın bir gece dalışı hiç görmemiştik. Resif, kopek balıklar, kaplumbağalar, kovuklardan çıkmış fıldır fıldır dolanan mürenler, yengeçler, vatozlar ne ararsanız vardı. Hepsi bizimle dost tavırlar içerisinde avlanıyor, geziniyor resmen bize şov yapıyorlardı. Şansımıza değilmiş tabii, burası her gece böyleymiş…

3. gün 1. Dalış: Reethi Thila

Büyüklü küçüklü resif köpekbalıkları, orkinoslar, grouperlar, anemon balıkları, mürenler ve iskorpitlerle dolu bir dalıştı.

3. gün 2.dalış: Kan Thila

Yine her şeyin büyüğü maldivlerdeymiş dedirten bir dalış daha. Hiç boş yoktu resmen, dev aslan balıkları, mürenler, grouperlar ve çok sevdiğimiz napoleon balığı bize eşlik etti.

3.gün 3. Dalış: Bolly Wood

Burası kırmızı anemonlar ve anemon balıklarıyla doluydu. Yine bakmaya ve fotoğraf çekmeye doyamadığımız yarasa balıkları, bannerfish sürüleri, yaprak balıkları (leaf fish) ve mürenler dalışımızı süsledi.

3. günün akşamı bizi kimsenin yaşamadığı küçük bir ıssız adaya çıkardılar. Biz sahilde fotoğraf çekip keyif yaparken tekne mürettebatı bize harika bir sofra hazırlamışlar. Masamız kumdan yapılma bir Balina köpekbalığıydı…..Biz de bu güzel gecenin keyfini çıkardık tabii ki.

4. gün 1. Dalış: Fish Head

Rehberimiz Ali bu dalış bölgesinde adını Jackie koydukları Napoleon balığının yaşadığını, eskiden her dalışta dalgıçlarla beraber dalış sonuna kadar gezdiğini ama şu aralar pek ortalarda olmadığını ve hasta olmasından korktuklarını anlattı. Çok üzüldük ama yine de onu görmek umuduyla dalışa başladık. Gerçekten şanslıydık ki daha 5. dakikada açıklardan bir yerden salına salına geldi Jackie… ben de ona dokunup sevebilen ve Cenk sayesinde beraber fotoğraf bile çektiren şanslı dalgıçlardan biri oldum.

4. gün 2. Dalış: Mathy Thila

Dalışımızın ilk dakikalarında 2 adet kırmızı kurbağa balığıyla karşılaştık ve fotoğrafladık. Her zamanki gibi napoleon balıkları, resif köpekbalıkları, baldudak sürüleri, vatozlar ve balon balıkları dalışımızı süsledi.

4. gün 3. & 4. Dalışlar: Mamigili Beiru

bu dalışlarda görmeyi gerçekten çok istediğimiz balina köpekbalığıyla sonunda tanıştık.  Fakat çok fazla akıntı vardı ve diğer dalış teknelerinden gelen dalgıçlar da dalışa eklenince kalabalıktan rahatsız olan balina köpekbalığı hızlıca kendini derin sulara attı.  L

5. gün 1. Ve 2. Dalışlar: Sun İsland

balina köpekbalığına doyamadığımız ve istediğimiz fotoğrafları kalabalıktan dolayı çekemediğimiz için rehberimiz bizi bu dalış bölgesine getirdi ve balina köpekbalığını görme ümidiyle yine daldık sulara. Şanslıydık ki yine karşılaştık. Ama durum yine farklı değildi, duyan diğer tekneler hemen geldiler ve ortalık yine karıştı malesef. Yavaş yüzen bir balık olduğu için beraber yüzmek hatta tüpsüz sadece ağırlık ve paletlerle onu izlemek cok keyifliydi ama kalabalıktan dolayı fotoğraf çekmek için yaklaşamadık bile.

Hem mutlu hem buruk tekneye döndükten sonra, Cenk fotoğraf makinesinin geniş açı port’unun kılıfını dalış başlangıcında teknede bırakmak yerine ağırlık kemerine sıkıştırdığını, dalış sonrasında tekneye çıkarken de ağırlık kemerini açınca suya düşürmüş olduğunu farketti. Diğer dalgıçların tekneye dönmesini beklerken biz de atlayalım suya port’un kılıfını arayalım dedik beraber. 2 dakika sonra Cenk heyecanla bağırmaya başladı ben dahil herkes kılıfı buldu sandık, meğer kamerasını istiyormuş. Biz kılıfı ararken balina kopek balığı kalabalığı geride bırakmış dönmüş bizim yanımıza gelmiş. Balina köpekbalığı ile bu şekilde yalnız başına karşılaşmış olunca bıraktık kılıfı deniz dibinde. Cenk kalabalık toplanmadan doya doya fotoğraf çekti sonunda… tekrar tekneye çıktığımızda iyi ki de kılıfı düşürmüşüm kaybetmişim diye mutlu mutlu gülümsüyordu…

5.gün 3. Dalış: Ethere Thila

Rengarenk bir reef daha. Bal peteği mürenler, blenny, dragonet, balık sürüleriyle dolu bir dalıştı.

6. gün 1. Dalış Thin fushi

6, gün 2. Dalış: Broken Rock

ben bu dalışlarda maalesef dalamadım. Tekneye geldiğimiz ilk gün bize soylenenlerden biri de cok yağmur yadığı, teknenin kayganlaştığı, o yüzden merdivenlerden inerlen ve dışarıda yürürken kayıp düşmemek için dikkatli olmamız gerektiğiydi. Ben pek dikkatli değildim herhalde, teknenin 3 katındaki kurumuş mayo ve havluları almış merdivenden inerken kaydım bir güzel belimin  üstüne düştüm. Artık hiç dalamam heralde derken kaçırdığım 2 dalış oldu neyse ki.

6. gün 3. Dalış:Hathiholka Faru

Dalmamam ve dinlenmem konusundaki tüm ısrarlara ve dalış elbisemi bile eğilip giyemeyecek durumda olmama rağmen dalmaya kararlıydım. T-shirtle de dalabilirdim ne de olsa. Daldım da, hem de gece dalışına J. Önceki gece dalışı kadar şov içerikli olmasa da yine dolu dolu canlı bir gece dalışıydı. Çılgın gibi avlanan mürenler, ahtapotlar, irili ufaklı böcekler gecemize renk kattılar.

7. gün 1. Dalış Ranika

Su gayet sıcaktı ve ben mecburen t-shirtle dalmama rağmen üşümedim bile. Yine balık sürüleri, herkovukta sayısız müren, dev böcekler ve trigger balıkları gördüklerimiz arasındaydı.

7. gün 2. & 3.Dalış: Cocoa Thila

Her dalış bölgesi gibi burası da renkli ve capcanlıydı. Sürü halinde gezen eagle ray’lerle başlayan dalışımızda, resif kopek balıkları, orfozlar, grouperlar ve Cenk’in gözünden kaçmayan scribbled file-fish ile karşılaştık.

Diğer dalış malesef en kötü dalışımızdı biriydi ve çok yönlü akıntılar öylesine fazla ve güçlüydü ki, grubun her üyesi bir yana dağıldı, 18 dakika içinde dalış bitmek zorunda kalmış ve hepimiz tekneye dönmüştük.

8. gün tek dalış: Banana reef

Son dalışımızı böyle muhteşem bir dalış noktasında tamamlamak harika oldu. Önceki günün son dalışının moral bozukluğu silindi gitti. Sari snapper sürüleri, baldudak sürüleri, tek kovukta 3er tane mürenin olduğu duvarlar, karidesler, anthiaslar, orjinal renklerde kutu balıkları, muhteşem yumuşak ve sert mercanlar… nereye bakıp neyle ilgileneceğimizi şaşırdık…

Sekiz günlük tekne turumuz tam anlamıyla harikaydı. Görmek ve fotoğraflamak istediğimiz bir çok canlıyla karşılaştık, suyun rengi, sıcaklığı, mercan adaları, mercan adasında okyanusun ortasında gece mangalı (teknenin bize yaptığı sürpriz), teknedeki dalış ekibi, rehberimiz Ali, Ali’yi birayla rakı bir arada içilir racon budur diye kandırmamız ve sabah Ali’nin ilk defa dalış için bizi uyandıramaması…

Kısacası Maldivlerin havası da suyu da muhteşemdi.  Her dalgıcın güzel bir ekiple multaka gitmesi ve dalması gereken bir yer Maldivler. Maldivlerden ayrılırken aklımızda bir soru işareti vardı; güney Ari Atol bu kadar güzelse, ya diğer atoller????